Zobacz fantastykę w
najlepszym wydaniu

Gry, filmy, książki i komiksy
recenzje, streszczenia, opisy i opinie.
Wszystko znajdziesz w serwisie Fantastyka.org

Gry

Gothic

Gothic

Akcja gry toczy się w Khorinis, jest to część fikcyjnej wyspy z gier Gothic i Ghotic II. Dolina otoczona była magiczną barierą aby uniemożliwić ucieczkę ...


Diablo

Diablo

Z Diablo spotykamy się już od 1996 roku. Diablo III to system rozbudowanych możliwośći w zależności od posiadanej postaci. Spójrzmy jak Snaktuarium ...


Baldur’s Gate

Baldur’s Gate

Gracz wciela się w postać dziecka Bhaala (bóstwa w grze, tzw. Pana Mordu). Między graczami dochodzić może do konfliktów ale również i do romansów ...


Wiedźmin

Wiedźmin

Gra toczy się w średniowiecznym świecie fantasy. W grze bohater wciela się w postać Geralta - wiedźmina, o nadprzyrodzonych zdolnościach który ...


Heroes of Might and Magic

Heroes of Might and Magic

W grze tej bohaterowie są podstawą rozgrywki. Mogą oni odkrywać nowe tereny, zbierać zasoby i doświadczenie, odwiedzać różne lokacje ...Filmy - Avatar

„Avatar” to film z gatunku fantasy i science fiction, na ekrany kin wszedł w grudniu 2009 roku. Zarówno reżyserem, scenarzystą jak i twórcą jest James Cameron. Film jest produkcji amerykańskiej i nowo zelandzkiej. Cały film stworzony został w technice trójwymiarowej.

Avatar do tego czasu okazał się najbardziej dochodowym filmem w całej historii kina. Pierwsze próby realizacji filmu odbyły się już w 1995 roku, jednak technika nie dysponowała jeszcze odpowiednimi narzędziami do przedstawienia go w taki sposób, jak widział to Cameron.

Avatar

Zdjęcia do filmu realizowane były od kwietnia do grudnia 2007 roku, między innymi na Hawajach i w Kalifornii. Dodatkowo dwa lata przeznaczono na postprodukcję, w czasie której zrealizowano jeszcze kilka dni zdjęciowych.

Jeśli chodzi o wykorzystanie podczas produkcji filmu techniki to użyte zostały nowoczesne kamery 3D, które nagrywają obraz w taki sposób, w jaki ludzkie oko widzi przestrzeń. Odległość między obiektywami zmieniała się w zależności od kąta patrzenia.

Film wydano w trzech wersjach: 2D, cyfrowej 3D oraz IMAX 3D. Przed firmą Weta Digital, głównym twórcą efektów specjalnych stanęło wyjątkowo trudne zadanie. Firma ta stworzyła sekwencje filmowe zawierające 800 w pełni wygenerowanych komputerowo postaci. Dodatkowo poruszały się one w wystylizowanych, sztucznych środowiskach.

Ok. 60% całego filmu to efekty CGI (Computer Generated Imagery). Na’vi pojawiający się w filmie wykreowani są przez komputer, technologia motion capture przetwarzała ruchy aktorów. Do uzyskania tego efektu użyto technologii Image Metrics.

Akcja filmu rozgrywa się w 2154 roku, w miesiącach od maja do sierpnia. Głównym bohaterem jest Jake Sully (Sam Worthington), jest on sparaliżowanym od pasa w dół weteranem. Po śmierci swojego brata bliźniaka, przez wzgląd na takie samo DNA, Jake otrzymuje propozycję zastąpienia brata bliźniaka na jego stanowisku pracy w korporacji RDA w ramach programu Awatar, który prowadzony jest na księżycu gazowego giganta w układzie Alfa Centauri – Pandorze, zamieszkiwanym przez rasę humanoidalnych Na’vi. Ich DNA krzyżuje się z ludzkim DNA i w ten sposób hoduje się ciała zwane awatarami. Ludzki kontroler steruje oraz odczuwa tym ciałem. Jake przybywa na Pandorę w sam środek narastającego konfliktu między Na’vi, którzy żyją w pełnej harmonii z przyrodą, a przybyszami z Ziemi. Celem ludzi jest zdobycie dostępu do nadprzewodnika, który zachowuje swoje właściwości nawet z pokojowych temperaturach. Jake ma wzbudzić zaufanie Na’vi aby Ci chcieli dobrowolnie zmienić miejsce swojego zamieszkania aby można było pozyskiwać ów nadprzewodnik. W zamian za uzyskane informacje firma RDA ma przywrócić sprawność jego nogom. Jake zakochuje się w Neytiri i zostaje pełnoprawnym członkiem Na’vi. Jednocześnie coraz mniejszą ma ochotę opuszczać Pandorę i swojego awatara. Zostaje uznany za zdrajcę, wybucha wojna ludzi z Na’vi. Po jej zakończeniu Jake podejmuje decyzję o przeniesieniu na stałe swojego umysłu do ciała swego awatara pozostając Na’vi na zawsze.

Avatar

Na potrzeby filmu został stworzony sztuczny język. Twórcą był wykładowca Marshall School of Business – Paul Frommer.

Film ten zdobył wiele prestiżowych nagród: między innymi dwa Złote Globy w 2010 roku (w kategorii najlepszy film dramatyczny oraz najlepszy reżyser), trzy Oscary, również w 2010 roku (za najlepszą scenografię i najlepsze efekty specjalne, za najlepsze zdjęcia oraz w kategorii „najlepsze efekty specjalne”).

„Avatar” jest obecnie najbardziej dochodową produkcją a jego zarobki przekroczyły granicę dwóch miliardów dolarów. Pozycję tą odebrał filmowi „Titanic”, którego reżyserem jest również James Cameron. Film pobił również rekord prędkości, jeśli chodzi o zarobek. Jest bez wątpienia kasowym hitem, w ciągu 17 dni wyświetlania zarobił na całym świecie ponad miliard dolarów. James Cameron już zapowiedział kolejne dwie części Avatara, z których pierwsza ukazać ma się w Święta Bożego Narodzenia w roku 2014 a druga w 2015 roku.
Fantastyka w najlepszym wydaniu

Polecane przez portal Fantastyka.org

... Morrgut człapał bezwiednie półmrocznym korytarzem w kierunku archa. Chciał już wyjść z tej zatęchłej jaskini. Wszystko dookoła lepiło się a każdy krok, każde stąpnięcie wyzwalało cuchnący odór zgnilizny i tego co pozostało z kwitnącego niegdyś życia na bujnej Araffii ...

Czytaj dalej »